ltenru

Rėmėjai

Asociacijos pozicija

Apie asociacijų reikalingumą

Šis puslapis atspausdintas iš DELFI interneto vartų.
Adresas http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=16384932
Verslininkų korupcija nemažės

Žurnalas „Valstybė“
2008 kovo mėn. 20 d. 00:01
 
Kyšis, korupcija
Corbis
Dėl stambių verslo grupių agresyvaus elgesio ir taip neigiamas Lietuvos verslininkų įvaizdis tampa dar labiau pažeidžiamas, todėl realybėje ne valdininkai ar politikai, o būtent vidutiniai ar smulkieji verslininkai gali tapti Lietuvoje esamos korupcinės aplinkos įkaitais.

Praėjusį mėnesį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) tik vienos operacijos metu sulaikė kelias dešimtis žinomų Lietuvoje verslininkų, įtariamų mokesčių grobstymu ir sukčiavimu. Tokio pobūdžio įtarimai buvo pateikti trisdešimties bendrovių vadovams ir dar keliems apgaulės sumanytojams.

Galima tik pagirti FNTT už atliktą darbą, tačiau siekiant suvokti, kas vyksta Lietuvoje, būtina atsakyti į klausimą – „Kam pasiturintiems verslininkams, kurie daugumą išlaidų gali dengti įmonės sąskaita, taip sumažindami ne tik mokamą PVM, bet ir pelno bei kitus mokesčius, reikia PVM grobstytojų pagalbos išsiimant šimtus tūkstančių litų?“ Atsakymas – kyšiams. Kai perki automobilį ar baldus, gali atsiskaityti pervesdamas pinigus, bet kai duodi kyšį, turi mokėti grynaisiais.

Praėjusį mėnesį buvo sulaikyta trisdešimt verslininkų, kuriems labai reikėjo grynųjų, tačiau per tą patį laikotarpį buvo sulaikyti tik trys valdininkai, kurie, kaip įtariama, į tuos grynuosius taikėsi. Lietuvoje verslininkų keletą kartų daugiau nei valdininkų, todėl vien šios informacijos pakanka, kad galima būtų teigti – Lietuvoje daug sėkmingiau kaunamasi ne su valdininkų ar už jų stovinčių intereso grupių korupcija, bet su tokioje sistemoje veikiančiais verslininkais, kurie dažnai, siekdami gauti vieną iš daugelio leidimų, priversti mokėti kyšį.

Įdomiausia, kad valdininkai už gerą atlygį leidimą duoda, tačiau praėjus kiek laiko pasikeičia jų pamainos ir į kėdę atsisėdęs naujas darbuotojas staiga praregi ir pareiškia, kad pažeista viena ar kita direktyva, todėl gamyklą reikia uždaryti, o pastatus – nugriauti. Galima būtų patikėti, kad tai nėra realiai veikianti nusikalstama sistema, susijusi tik su klano nariais. Tačiau tai, kad nė po vieno iš stambesnių skandalų, kurių metu būdavo išduoti įtartini leidimai, nė vienas pareigūnas „nesėdo“, leidžia teigti, kad bent kol kas sistema savus saugo.

Taigi jei nesi sistemos, skiriančios tuos valdininkus, dalis, esi pasmerktas ant savo žemės auginti runkelius tol, kol nusibos, arba parduoti savo sklypą ar pastatą tą regioną kontroliuojančiai grupelei žmonių. Žinoma, dar yra galimybė viską išspręsti duodant kyšį, tačiau tokiu atveju rizikuoji, kad imdamas grynuosius pinigus kyšiams būsi pagautas.

Lietuvoje verslininkai gana mažai asocijuoti ir savo problemas stengiasi spręsti pavieniui, tačiau dabartinėje situacijoje būtina vienytis ir siekti, kad būtų mažinamos galimybės interesų grupuotėms Lietuvoje diktuoti savo taisykles. Priešingu atveju verslininkai ne tik rizikuos mokėti daugiau, nes artėja rinkimai, bet ir po rinkimų dar ketveriems metams taps dominuojančių struktūrų bandomaisiais triušiais.

Žurnalas „Valstybė“

« atgal