ltenru

Rėmėjai

Straipsniai spaudoje

2009 07 27 Naujų įmonių steigiama vis mažiau

Naujų įmonių steigiama vis mažiau

Marija Tuškevičiūtė, www.verslosavaite.lt
2009 liepos mėn. 27 d. 11:05
 
Stringant šalies ekonomikai ir didėjant mokesčiams Lietuvoje įregistruojamų įmonių mažėja, tačiau pasiryžusieji verslą pradėti ekonominiu sunkmečiu tiki jo sėkme. VĮ „Registrų centras“ duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje įregistruotos 2937 įmonės (UAB ir IĮ), tai yra 19,4 proc. mažiau nei tuo pačiu 2008–ųjų laikotarpiu (3646).

Šių metų pirmąjį pusmetį lyginant su 2008–ųjų, įregistruojamų įmonių labiausiai sumažėjo Klaipėdos apskrityje – 24,5 proc., Kauno – 20,6 proc., Vilniaus – 10,8 proc.

Prognozuoti dar anksti

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertas Vytautas Žukauskas Verslosavaite.lt sakė, kad
pagrindinė mažėjančio naujų įmonių skaičiaus priežastis – sumažėjęs noras imtis verslo, o tai – prastos ekonominės situacijos šalyje pasekmė.

„Ekonomika traukiasi, mokesčiai didėja, perkamoji galia mažėja, todėl verslo plėtrai lieka vis mažiau vietos“, – teigė V. Žukauskas.

Pašnekovas teigė, kad atidžiai stebint ir nuosekliai gilinantis, daugelį ekonomikos procesų galima prognozuoti.

„Naujai įregistruojamų įmonių mažėjimą taip pat galėjo numatyti tie, kurie sugebėjo prognozuoti tokio masto ekonomikos nuosmukį. Deja, politikų sprendimai Lietuvoje yra neprognozuojami. Jie turi didžiulės įtakos verslo sąlygoms ir paskatoms pradėti verslą“, – Verslosavaite.lt teigė ekspertas.

Anot V. Žukausko, žymius pasikeitimus įmonių įregistravimo srityje prognozuoti dar per anksti.
Kurį laiką mažėjanti naujų įmonių tendencija turėtų išlikti ir iš esmės pasikeisti kartu su ekonomikos atsigavimu.

Domisi bedarbiai

VšĮ „Verslininkų namai“, teikiančios konsultacines pradedantiems verslą, direktorius Donatas Žiogas pastebėjo, kad 2009–aisiais padaugėjo konsultacijų bedarbiams, kurie neatmeta galimybės steigti įmonę, pradėti verslą įregistruojant individualią veiklą ar pagal verslo liudijimą.

„Sumažėjusios naujų įmonių steigimo apimtims įtakos turi greitai besikeičiantys įstatymai ir dideli mokesčiai įmonėms, taip pat sumažėjusi gyventojų perkamoji galia ir apribotas verslo kreditavimas iš bankų“, – teigė D. Žiogas.

Anot D. Žiogo, nepaisant prastos ekonominės situacijos ir didėjančių mokesčių, džiugu, kad Lietuvoje vis dar atsiranda žmonių, kurie mano, kad dabar – palankus metas sėkmingai įgyvendinti savo idėją ir kurti verslą.

„Informacinės technologijos, elektroninė prekyba, viešieji ryšiai – dabar tai bene populiariausios sritys, kuriomis domisi asmenys, norintys pradėti verslą“, – Verslosavaite.lt sakė VšĮ „Verslininkų namai“ direktorius D. Žiogas.

Galimybių yra visada

Verslosavaite.lt kalbinti neseniai įmones Lietuvoje įkūrę verslininkai pasakojo, kad nepriklausomai nuo susiklosčiusių politinių ir ekonominių aplinkybių, galimybių kurti verslą yra visada, tereikia mokėti jomis pasinaudoti.

„Vienos įmonės bankrutuoja, kitas steigti – palankus metas. Esu optimistas ir tikiu, kad mano įmonei viskas klostysis gerai“, – Verslosavaite.lt teigė liepą įregistruotos įmonės UAB „Arktida“, prekiaujančios kuru, direktorius Artūras Trakelis.

VšĮ „Laisvasis teatras“ direktorius Valdas Vyšniauskas Verslosavaite.lt tikino, kad krizė neturėjo didelės įtakos įmonės steigimui.

„Idėja steigti šį verslą gimė 2008–ųjų rugpjūtį pastebėjus, kad mokyklose trūksta edukacinių renginių, kurie padėtų moksleiviams geriau susipažinti su Lietuvos ir užsienio dramaturgais. Nutarėme to neatidėlioti ir liepą įregistravę įmonę pradėjome veiklą“, – sakė V. Vyšniauskas.« atgal